بازدید: 96 بازدید
طبقه بندی الیاف نساجی

در آرت سین بخوانید…

طبقه بندی الیاف نساجی

الیاف نساجی به دو روش طبقه بندی می شوند؛

  1. طبقه بندی براساس منشا تولید
  2. طبقه بندی بر اساس طول

 

طبقه بندی الیاف نساجی براساس منشا تولید؛

طبقه بندی الیاف نساجی برا اساس منشا تولید

 

الیاف طبیعی: به هر ماده اولیه مویی که مستقیماً از یک منبع پروتئینی ، سلولزی یا معدنی به دست می آید و از مواد شیمیایی در تولید آنها استفاده نشده است گفته می شود.

الیاف سلولزی: محصولاتی گیاهی هستند که برای استفاده از الیافشان کاشته میشوند و بطور سنتی برای تهیه پارچه، کاغذ و طناب استفاده می شوند. تراکم و غلظت بالای سلولز نقطه قوت این الیاف است اما همچنین دارای مقادیر متغیری از همی­سلولز، لیگنین، پکتین و موم­ها هستند که در جریان پردازش یا حذف شده یا از مقدار آنها کاسته می­شود.

این الیاف براساس اینکه از کدام قسمت گیاه تهیه می­شوند به دسته های مختلفی تقسیم می­شوند. مانند:

  1. الیافی که از موهای روی دانه یا دیواره های داخلی میوه به دست می آیند مانند پنبه، کاپوک و نارگیل
  2. الیافی که از برگ بدست می آیند مانند سیسال، آباچا
  3. الیافی که از ساقه بدست می آیند مانند کنف، کتان، چتایی

الیاف پروتئینی: الیاف حیوانی منحصرا از پروتئین –به استثنای ابریشم- تشکیل شده اند و از خز و موهای محافظ پوست حیوانات بدست می­آیند. مانند پشم گوسفندان، موی بز (تار ابریشم توسط کرم ابریشم به عنوان لایه بیرونی پیله اش تنیده می­شود.)

الیاف معدنی: این الیاف مصارف محدودی دارند و معمولا در صنعت استفاده می­شوند و برای ساخت پارچه های ضدآتش کاربرد دارند. مانند پنبه نسوز

 

الیاف بشرساخت:

الیاف بازیافته: شکل اصلاح شده ای از الیاف طبیعی هستند و از مواد اولیه مختلف مثل سلولز،پروتئین و… بدست می­آیند.

این نوع الیاف در تعداد زیادی از کالاهای مصرفی و صنعتی ، از جمله لباس هایی مانند پیراهن ، روسری و جوراب، اثاثیه منزل مانند روفرشی و فرش ؛ قطعات صنعتی مانند سیم تایر ، آسترهای ضد شعله و تسمه های محرک (تسمه تایم) ریسندگی و بافته می­شوند. موادی مانند ریون (ابریشم مصنوعی) و استات ، اولین الیاف بشرساخت از پلیمرهای سلولزی ساخته شده اند.

 

الیاف مصنوعی: الیافی هستند که در آزمایشگاه ها تولید شده و در پلیمر آنها برخلاف الیاف بازیافته ؛ تقریبا بطور کامل از مشتقات نفتی یا گازی در ساخت آنها استفاده شده است.  از جمله الیاف مصنوعی میتوان نایلون،  پلی استر و اکریلیک را نام برد.

 

طبقه بندی بر اساس طول؛

الیاف نساجی بر اساس طول

 

  1. ممتد:

 

تمام الیافی که عملا بطور نامحدود هستند در دسته ممتد قرار می­گیرند؛ به عبارت دیگر الیاف ممتد پیوسته هستند.

الیاف طبیعی ممتد معمولا کمیاب هستند اما ابریشم مثال خوبی در این زمینه است.

در مقابل الیاف مصنوعی ساخته شده توسط بشر مانند نایلون بسیار رایج تر هستند. این الیاف با ترکیب شیمیایی  طبیعت مایع از طریق نخ ریسی مجبور می شوند سفت شده و به شکل رشته ای پیوسته با طول تعیین شده تولید می شود. از دیگر موارد معمول، استفاده از نخ BCF است که اغلب در صنعت کف سازی نساجی و تولید الیاف بسته بندی و نخ CF که بیشتر در تولید طناب و تراشکاری استفاده می شود میتوان نام برد.

 

  1. بریده بریده:

الیافی که طول محدود دارند الیاف بریده بریده هستند. برخلاف الیاف ممتد، این الیاف طول کوچکتری دارند.

پنبه، پشم، چتایی از الیاف طبیعی ؛ پلی­استر، ویسکوز و ریون از الباف بشرساخت در این دسته بندی قرار می­گیرند.

برای تولید یک رشته نخ طولانی از این الیاف باید آنها تابانده یا چرخانده شوند. همچنین ممکن است از این الیاف در فرم اصلی خود برای تولید پارچه های غیربافته یا نمدی استفاده شود.

اما تفاوت الیاف ممتد با بریده بریده در عمل در چیست؟

گاهی اوقات ، وقتی فرش را جارو می­ کنید، ممکن است الیاف ریزی را در کیسه جاروبرقی خود مشاهده کنید. یا هنگام برخاستن از روی فرش متوجه همان الیاف پرزدار روی لباس خود شوید. دلیل اصلی پرزدهی بعضی فرش ها در نوع الیاف استفاده شده در تولیدشان است.

هنگامی که یک فرش از الیاف بریده بریده تشکیل شده است، در طی چند هفته اول برخی از این الیاف ریخته می شوند. اما این اتفاق کیفیت کلی یا ظاهر فرش را تحت تأثیر قرار نمی دهد. فرشهای ساخته شده با الیاف بریده بریده به رغم پرزدهی ، به دلیل ظاهر یکدست و رنگ ثابت ترجیح داده می شوند.

از طرف دیگر ، فرش های ساخته شده از الیاف ممتد معمولاً گران ترند، از نظر ظاهر یکنواخت نیستند اما در برابر کشیده شدن مقاومت بیشتری دارند. آنها همچنین ضخیم تر و براق تر به نظر می رسند، در حالی که فرشهای ساخته شده با الیاف بریده بریده مات هستند.

بنابراین به عنوان نتیجه گیری می­توان موارد زیر را در تفاوت الیاف بریده بریده و ممتد بیان کرد:

  • تفاوت اصلی این دو نوع الیاف در اندازه ی آنهاست، الیاف ممتد طول نامحدود دارند
  • الیاف ممتد مقاوم تر اما گران­ترند. الیاف بریده بریده ثبات رنگ بهتری دارند و حالت خود را بهتر حفظ می­کنند.

مطالعه بیشتر